HTML

Second-hand kultúra

".......a színház, ahol nem a darab érdekelt, hanem az, amit én majd mondok róla, az irodalom, amelyből nem a könyvek érdekeltek, hanem az írók......" Márai Sándor: Születésnap

Címkék

A38 (3) AnnenMayKantereit (1) ASD (1) Asperger-szindróma (1) Átrium Film-Színház (1) Audrey Tatou (1) Autizmus Spektrum Zavar (1) A legjobb játék (1) A vágy villamosa (1) Balett (2) Bazilika (1) Beck Zoli (1) Benkő Róbert (1) Bereményi Géza (1) Berki Tamás (1) Billy Elliot (1) Bin Jip (1) Bodzsár Márk (1) Borbély Alexandra (1) Boris Vyan (1) Bornai Tibor (1) Böszörményi-Nagy Gergely (1) Budafoki Dohnányi zenekar (1) Budapest 100 (1) Budapest Jazz Club (1) Budapest Music Center (1) Cabaret Medrano (1) Cantate Vegyeskar (1) Csalog Gábor (1) Cseh Tamás (1) D. Tóth Kriszta (2) Deák Kristóf (1) Dés László (1) Diótörő (1) Enyedi Ildikó (1) Építészet (2) Erkel Színház (1) Erkel színház (2) Falusi Mariann (1) Fekete Ernő (1) Fekete Kovács Kornél (1) Feke Pál (1) Film (1) film (5) folk (1) Grecsó Krisztián (1) Gyémánt Bálint (3) Hadik Irodalmi Szalon (1) Harcsa Veronika (5) Háy János (1) humor (2) ifjabb Sapszon Ferenc (1) Igor Sztravinszkij (2) Illés zenekar (1) Játékszín (1) jazz (3) John Grisham (1) Káel Csaba (1) Katona József színház (2) Kentaur (1) Képmás Est (1) Képmás Magazin (1) Kerekes Band (1) Kerényi Miklós Gábor (1) Keszég László (1) Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola (1) könyv (3) Lajkó Félix (1) Luciano Berio (1) Mads Mikkelsen (1) Magyar Dal Napja (1) magyar film (3) magyar író (2) Magyar Színház (1) magyar zene (1) Márkos Albert (1) Márta István (1) Másik János (1) Merry (1) MÜPA (2) Musical (1) Nagy Sándor (1) NARTcore (1) Nika (1) Nina Kov (1) opera (5) Operaház (8) operett (1) Oscar-díj (1) Pándi Balázs (1) Papp Lajos (1) Parti Nagy Lajos (1) Pesti színház (1) pszichedelikus rock (1) Puccini (1) Pusztaszeri Kornél (1) Recirquel (1) Reisz Gábor (1) Richard Wagner (2) Rúzsa Magdi (1) Selmeczy György (1) Serbán Attila (1) Sir Elton John (1) Spiritisti (1) szatíra (1) Szente Vajk (1) Szikora János (1) színház (4) Szörényi Levente (1) Szörényi Őrs (1) Takahashi Yuya (1) Tenessee Williams (1) Testről és lélekről (1) The Merry Poppins (1) Udvaros Dorottya (1) Ugron Zsolna (1) Vámos Miklós (1) Várkert Bazár (2) Vastag Csaba (1) Vecsei H. Miklós (1) Venekei Marianmna (1) Veres Mónika (1) Vladimir Viszockij (1) Weiszer Alinda (1) zene (9) Zeneakadémia (1) Zomborácz Virág (1) Címkefelhő

Friss topikok

Szamszára - a forgás

2012.11.11. 10:24 Sombokor

A Duna TV-n nézem a Fölszállott a páva c. műsort, és kifejezetten élvezem. Nem csak az előadókat, hanem a zsűri hozzászólásait is. Olyan hátteret osztanak meg hozzászólásaik során, ami a figyelmes nézőnek épülésére szolgál. Az együttesek táncaiban, a páros táncok során a szoknyák pörögnek, a forgás megállíthatatlan. Élvezettel figyelem a lendületet, szinte moccan a lábam, lüktet bennem a vér, érzem, hogy élek. És ekkor halkan bekúszik a közelmúlt egy szelete. Egy este barátokkal, frissen sült kenyér-vacsorával, filmnézéssel. A választott film a Szamszára volt – végül nem ez került sorra. A Cashback című film abban a helyzetben jobb választásnak bizonyult. Szeretem a film fiatalos gondolkodás módját, szeretem a logikát, amivel a képeket kimerevíti, a belső gondolatot megállítja a valóságban is. Szeretem a mondanivalóját: ha boldog vagy, állítsd meg a pillanatot. De térjek vissza a szoknyákra, Szalonna bandájára, a pörgésre. Ez a lendület jutatta eszembe, hogy amikor a filmnézős estére készültem, utána olvastam a szamszára kifejezésnek. Ez a forgás ma este előhozta belőlem az akkor olvasottakat. Akkor nem volt időm formába önteni, mert vidékre mentünk jó pár napra, azt gondoltam, már elévült a dolog – de nem. Most itt kopogtat – és míg a remek műsor halad a háttérben, igyekszem a sorokba önteni a gondolatokat.

A szamszára jelentése kettős, két irányba lehet a boncolgatás során indulni. Az egyik értelme: lélekvándorlás – talán ezt többen ismerik. A másik értelme: létforgatag. Számomra most ez a fontosabb, erről szól a film is (de én most nem a filmről akarok elsősorban szólni). A kifejezés megtalálható a buddhizmus, a hinduizmus, a dzsainizmus, a szikhizmus kereteiben egyaránt. A buddhizmus szerint a létforgatag a feltételekhez kötött lét kereke (fontos, hogy feltételekhez kötött), tapasztalásokból áll. Az alapja a szenvedés, ami a korábbi, felhalmozott cselekedetek eredménye – ebből jön létre a belső megosztottság. A probléma abból adódhat, hogy nem ismerjük belső lényünket. Célunk kellene legyen egyfajta belső egység megélése. Ez a hitelességünk, a boldogságunk alapja is egyben. A kettő között nem egyenlőség jel van, ez fölsorolás volt. Az Igazi ÉN természetszerűleg egységes, csak a hamis énünk, a képzelt énünk osztható meg. Ezért a megosztottság csupán elméletben létezik. Tehát a filmbéli választás, hogy a főhős merre menjen tovább, családot vagy elhivatottságot válassza, pusztán elméleti gyötrelem. De attól még ebből az elméleti gyötrelemből fakad a szenvedés. Vagyis mondva csinálunk magunknak gondot. Ugyanakkor ha a szamszára egy embert elkap, elkap 5 másikat is – mint a lendületes néptánc, ugye. Úgy tudsz kiszállni, ha rádöbbensz arra, ami hajtja, az óriási félreértés – nos, ez nem paralell a tánccal. A szamszára alapja az, miszerint én, mint létező, azonos lennék az általam tapasztalt érzelmekkel, problémákkal. A szamszára = illúzió. Ma szentségtörést követ el az, aki nem kreál megoldandó problémát saját létezéséből. A mi kultúránk túlzottan nagyra értékeli a szamszárát. Csupán azért nem vesszük észre, hogy ez mennyire nem normális, mert körülöttünk mindenki ezt csinálja: látók, jósok, guruk, TT-k……. A valóság az, hogy a fejedben futó egyetlen gondolat sem azonos magaddal, a történetek sem valóságok. A spirituális emberek sokszor képtelenek felfogni, miért nem tudják csak egyszerűen elengedni a küzdelmet. Talán azért, mert nagyon is észlelhető haszonnal jár, a „valaki vagyok” érzésével. Az időhöz és térhez kötött ÉN átélhet egy múlandó, de igazán nagyszerű élményt, ilyen pl., amikor pszichológushoz vagy spirituális tanítóhoz járva úgy érzi, fejlődik, jobban van. Fejlődés azonban nincs, ez hamis boldogság, pusztán változás létezik. A szabadság, de még inkább a megvilágosodás arról szól, hogy teljesen alá kell rendelődnünk a pillanatnak. A megvilágosodás ugyanis a jelenben meglévő dolgokkal szembeni totális ellenállás hiánya, ekkor, ezáltal szűnik meg a küzdelem, vele együtt a szenvedés. De ehhez meg kell válnunk énképünktől, nézeteinktől. A spirituális emberek képesek feladni önazonosságukat és szerepeiket, elméleteikhez és világnézetükhöz annál inkább ragaszkodnak. Elfelejtik, a Fénybe nem viheted magaddal ezeket sem……   

És a Páva után az X-Faktor. Ég és föld, fény és árnyék….. Egyik sem lenne a maga helyén értékelhető a másik nélkül. Ying és Yang, mindkettő bennem van, még ha az egyik alaposabban is. És a Cashback után tudom, hogy megvitatom még valamikor valakivel a Szamszára című filmet. Addig a változást élvezem……….

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://mormota.blog.hu/api/trackback/id/tr984901541

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása