HTML

Second-hand kultúra

".......a színház, ahol nem a darab érdekelt, hanem az, amit én majd mondok róla, az irodalom, amelyből nem a könyvek érdekeltek, hanem az írók......" Márai Sándor: Születésnap

Címkék

A38 (3) AnnenMayKantereit (1) ASD (1) Asperger-szindróma (1) Átrium Film-Színház (1) Audrey Tatou (1) Autizmus Spektrum Zavar (1) A legjobb játék (1) A vágy villamosa (1) Balett (2) Bazilika (1) Beck Zoli (1) Benkő Róbert (1) Bereményi Géza (1) Berki Tamás (1) Billy Elliot (1) Bin Jip (1) Bodzsár Márk (1) Borbély Alexandra (1) Boris Vyan (1) Bornai Tibor (1) Böszörményi-Nagy Gergely (1) Budafoki Dohnányi zenekar (1) Budapest 100 (1) Budapest Jazz Club (1) Budapest Music Center (1) Cabaret Medrano (1) Cantate Vegyeskar (1) Csalog Gábor (1) Cseh Tamás (1) D. Tóth Kriszta (2) Deák Kristóf (1) Dés László (1) Diótörő (1) Enyedi Ildikó (1) Építészet (2) Erkel színház (2) Erkel Színház (1) Falusi Mariann (1) Fekete Ernő (1) Fekete Kovács Kornél (1) Feke Pál (1) Film (1) film (5) folk (1) Grecsó Krisztián (1) Gyémánt Bálint (3) Hadik Irodalmi Szalon (1) Harcsa Veronika (5) Háy János (1) humor (2) ifjabb Sapszon Ferenc (1) Igor Sztravinszkij (2) Illés zenekar (1) Játékszín (1) jazz (3) John Grisham (1) Káel Csaba (1) Katona József színház (2) Kentaur (1) Képmás Est (1) Képmás Magazin (1) Kerekes Band (1) Kerényi Miklós Gábor (1) Keszég László (1) Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola (1) könyv (3) Lajkó Félix (1) Luciano Berio (1) Mads Mikkelsen (1) Magyar Dal Napja (1) magyar film (3) magyar író (2) Magyar Színház (1) magyar zene (1) Márkos Albert (1) Márta István (1) Másik János (1) Merry (1) MÜPA (2) Musical (1) Nagy Sándor (1) NARTcore (1) Nika (1) Nina Kov (1) opera (5) Operaház (8) operett (1) Oscar-díj (1) Pándi Balázs (1) Papp Lajos (1) Parti Nagy Lajos (1) Pesti színház (1) pszichedelikus rock (1) Puccini (1) Pusztaszeri Kornél (1) Recirquel (1) Reisz Gábor (1) Richard Wagner (2) Rúzsa Magdi (1) Selmeczy György (1) Serbán Attila (1) Sir Elton John (1) Spiritisti (1) szatíra (1) Szente Vajk (1) Szikora János (1) színház (4) Szörényi Levente (1) Szörényi Őrs (1) Takahashi Yuya (1) Tenessee Williams (1) Testről és lélekről (1) The Merry Poppins (1) Udvaros Dorottya (1) Ugron Zsolna (1) Vámos Miklós (1) Várkert Bazár (2) Vastag Csaba (1) Vecsei H. Miklós (1) Venekei Marianmna (1) Veres Mónika (1) Vladimir Viszockij (1) Weiszer Alinda (1) zene (9) Zeneakadémia (1) Zomborácz Virág (1) Címkefelhő

Friss topikok

Egy vadidegen Budapesten

2012.02.27. 19:53 Sombokor

A hétvégén volt az Idegenvezetők Világnapja. Ez alkalomból szerte a városban különböző városnéző, házakat bemutató programok voltak ingyen – busszal, hajóval, gyalog, kinek mi jut vagy kinek mihez van kedve. Néhány éve már van ez a program, de egyre jobban terjed az információ, egyre többen leszünk résztvevők – ez mostanra már gondot is okozott: egy-egy idegenvezetésen egy vezetőre több mint 100 ember jutott, volt, hogy hangosítás nélkül…… Igaz, a háromórás programok végére a tömeg valahogy mindig elfogyott, alig maroknyian fejeztük be. A Pál utcai fiúk nyomán járva megtudhattam például, hogy a török kimenetele után az országunk annyira elnéptelenedett, hogy Pesten 300, Budán 1000 család maradt mindössze. Ez hozta magával, hogy különböző kedvezményekkel idehívtak németeket, osztrákokat, hogy az országunk tovább tudjon lépni. Ezt követően kezdett el terjeszkedni például Pest és Buda (valamikor még a Deák téri evangélikus templom is külváros volt, a Kálvin térről nem is szólva, ahol még egy kis Duna ág volt ekkor). De a törököket követő időszakban idecsábított német családok telepítették Óbudára a szőlőket, és ennek nyomán kezdett el előbb a pincekultúra virágozni, majd később a kiskocsmák világa is e nyomokon alakult ki. De még maradjunk a kilencedik kerületben. Molnár Ferenc, a regény írója 1906-ban alkotta meg az alakokat ismerős környékbeli gyerekek figuráját véve alapul. Megtudtuk például, hogy a Geréb alakjául alapot adó bácsi nemrégen hunyt el, a Pál utca egyik házának volt nagyon sokáig házmestere. Molnár Ferenc Neumann Ferenc néven járt iskolába a mai Szentgyörgyi iskolába – a történetben ebbe az iskolába járnak Nemecsekék. A vörös ingesek a mai Vörösmarty gimnáziumba jártak. Mindkét iskolában az országban elsőként testedzés keretében footballra oktatták a nebulókat – innen (is) eredt a két iskola rivalizálása. A gitt egylet háttere az, hogy a történet idejében nem engedték politikai pártok alapítását, de minden egyéb szövetség, egylet létrejöhetett. És ezek létre is jöttek – például Óbudán asztaltársaságok jöttek létre különböző tartalmak mentén, melyeknek elnökei, titkárai is voltak, úgy, ahogyan azt egy jól működő szervezetnek kell. A gyerekek a gittegylettel a felnőtteket „majmolták”, bárt ők ezt nem majmolásnak vették, hanem nagyon komolyan „játszották”, hogy ők felnőttek már.

Az idegenvezető bácsi elvezetett a valamikori grundhoz is (Pál utca és Mária utca sarka, ma ház áll a helyén), megnéztük a viszonylag új Grund-játszóteret (ami Grund Hostel néven az emeleten vendégeket fogad), a háromórás séta a Fűvészkertben ért véget, miután üveggolyót is kaptunk………..

Szombaton az óbudai kiskocsmákat látogattuk sorra – sajnos csak kívülről. Megtudtuk, hogy az idetelepülő németek hozták magukkal a szőlőtermesztést, kialakítottak pincéket, majd az arraj árókat szolgálták ki borral – de ekkor még nem volt étel a borozókban, mindenki azt ette, amit hozott, a borért kellett csak fizetni. 1910-ben három betegség támadta meg a szőlőket, a gyökeret, a levelet és a fürtöt pusztította mind, egy tőke sem maradt, romba döntve evvel egzisztenciákat, családokat még a világválság előtt. Ekkor kezdtek el a borozókban élelmet is árulni, főzni, a bort pedig a mai Boráros térig hajón úsztatták, onnan kocsival jutott el az egyre szaporodó kiskocsmákig. Volt olyan utca, ahol 130 kiskocsma működött, egy családnak több „üzemegysége” is volt. Valami hasonló dolgot láthatunk ma Grinzingben, Bécs mellett…….

Vasárnap a Schiffer villába látogattunk el a Munkácsi utcába. A villa ma a NAV tulajdona, egyenlőre pénzügyőr múzeum működik benne. A valamikori tulajdonos Schiffer Niksa gazdag vállalkozó volt, villáját a késő-szecesszió jegyében építtette meg Vágó Józseffel az 1910-es években. A házban a csempe Zsolnay, ráadásul olyan mély zöld színű, melyet egyenesen Schiffer úr számára gyártottak először. A ház kívülről igen szolid, nem látszanak azok a csodálatos és két emelet magas ólomüveg ablakok, melyeket Kernstock Károly festett és az ideális világot testesíti meg. A képet már volt alkalmam Kernstock kiállításán megnézni a Szépművészeti múzeumban – fényképről. Így élőben igazán lenyűgöző, a színek, a formák, a nagyság……....... A házban minden apróságban dübörög a szecesszió: madaras, növényes motívumok hangoztatják ember és természet paradicsomi együttélését, intarziával berakott szobaajtók, a szellőző rács tekergő inda rézből………….. Szeretem ezt az épületet, a szecesszió igazán az én világom. Szinte odavizionáltam Alma Mahlert Klimt képéről – nagy kalapban és napsárga, virágos ruhában, extra karcsúan mosolyogni…………

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://mormota.blog.hu/api/trackback/id/tr224217862

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása